Hverdag · Mad 14. feb 2014

Glædelig Valentinsdag

Valentinskage

Valentinsdag skal da selvfølgelig fejres med kage med hjerter på. Jeg bagte denne kage efter opskriften her og erstattede zigzag-mønsteret med hjerter tegnet i frihånd. En super nem, hurtig og vellykket kage. For et stykke tid siden forsøgte jeg at lave en giraf-kage uden særlig stort held, men denne lykkedes ret godt. Så mangler du noget til at fejre dagen, så kan den varmt anbefales.

Jeg begynder allerede at få idéer om, hvad man ellers kan lave af mønstre på kage. Hvad med små juletræer, fødselsdagsflag, initialer, polkaprikker, tern og og og… Det er jo helt genialt til at lave en sød personlig kage.

Valentinskage

4 kommentarer

  1. S
    Sine Smed 16. feb 2014

    Det ser brandgodt ud. Har fået at vide af min veninde at det er super simpelt at lave. Så bliver næsten nødt til at kaste mig ud i projektet en eller anden dag.

    Besvar
    1. Pernille / StyleDesignCreate.com
      Pernille / StyleDesignCreate.com Forfatter 18. feb 2014

      Tusind tak. Ja, det er overraskende nemt at lave, så det synes jeg da du skal kaste dig ud i. Det kunne være spændende at se hvad du får lavet :)

      Besvar
  2. m
    mutti 17. feb 2014

    Hvor ser den lækker ud og vildt flot med hjerterne. Det vil jeg gerne lære, engang, Pernille.

    Besvar
    1. Pernille / StyleDesignCreate.com
      Pernille / StyleDesignCreate.com Forfatter 18. feb 2014

      Tak. Det kan vi sagtens få lært dig, mutti :)

      Besvar

Skriv en kommentar

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.