
Vi holdt efterårsferie lidt senere i år og brugte den blandt andet på et besøg på Kunstmuseum Brandts i Odense, hvor jeg aldrig havde været før. Da vi planlagde besøget, vidste jeg ikke, hvilke udstillinger der var, men jeg blev glædeligt overrasket, da jeg fandt ud af, at der var en spændende udstilling med tekstiler i fokus.

Udstillingen Mouth close to Earth af den canadiske kunstner Tau Lewis var virkelig spændende og inspirerende. Den består af en masse forskellige værker, primært en form for væsner, som er skabt af genbrugstekstiler, skaller og andre genbrugte ting. Det hele ser ud til at være håndsyet, og der må ligge utallige timer i hvert værk. Man fornemmer det måske ikke på billederne, men de fleste værker er meget store, ja faktisk flere meter høje.

Især udstillingens mørke rum er imponerende og næsten overvældende at træde ind i, fordi det er så stemningsfuldt og flot lavet.
Har du selv lyst til at se udstillingen, er det muligt helt til maj 2027. Du kan læse mere her.





0 kommentarer